Psychologia

Uwierzyć w siebie

Tak, jak żyjemy i funkcjonujemy, tak szybko przekonujemy się, jak bardzo życie potrafi dać w kość. Do tego stopnia, że czasem trudno się po tym

Tak, jak żyjemy i funkcjonujemy, tak szybko przekonujemy się, jak bardzo życie potrafi dać w kość. Do tego stopnia, że czasem trudno się po tym pozbierać. Mówi się, że z każdej sytuacji jest wyjście, ale co robić, gdy nie widać nawet tabliczki informującej o kierunku wyjścia…? A tak się zdarza. Podstawową wadą chyba każdego z nas jest wrodzony pesymizm, zakorzeniony gdzieś mocno w środku.

Uwierzyć w siebie

Nie wierzymy, a może nie chcemy wierzyć, że coś może nam się udać. Większość z nas jest niemal sparaliżowana, gdy ma coś zrobić na forum klasy, szkoły czy w jakimś innym miejscu publicznym ” i nieważne, czy trzeba coś powiedzieć, zaśpiewać, zatańczyć, wyrecytować, czy tylko po prostu stać i suszyć ząbki.

Niewiele jest ludzi, którzy są urodzonymi mówcami, a także takich, które zwyczajnie wiedzą, czego chcą od życia, i do tego po prostu usilnie dążą. Większość z nas przy pierwszej porażce pasuje i natychmiast rezygnuje. Dziwna rzecz, gdyż potem ci, co najszybciej mówią – stop – , ci najwięcej narzekają, że nic im nie wychodzi.

Porażka to nic strasznego. Trzeba ją przeżyć, żeby poznać prawdziwy smak sukcesu i rozkoszować się nim przez długi, długi czas. I żeby ta woń nie była jałowa, niczym chleb powszedni. Jeśli przywykniesz do tego, że od razu otrzymujesz to, czego pragniesz, to nigdy nie będziesz szczęśliwy, bo wciąż będziesz jedynie żył w przekonaniu, że tobie się to wszystko po prostu należy, i koniec, basta ” nie ma innej możliwości. To bardzo egoistyczne podejście, którego natychmiast trzeba się wyzbyć.

Pomyśl, ile jest gwiazd i znanych osób, których życiorys bardziej przypomina bajkę o kopciuszku niż o księżniczce na ziarnku grochu. Też musieli wiele przejść, zanim wspięli się na sam szczyt. Jedni zaczynali na dzielnicy slumsowej, inni wychowywali się w patologicznych rodzinach, a inni po prostu chodzili z castingu na casting, i wszędzie mówiono im: – tak, odezwiemy się na pewno – , a wcale tego nie robiono.

I w ten sposób, gdyby nie siła woli i charakteru, zmarnowałoby się wiele talentów, które nie miałyby okazji ujrzeć światła dziennego. Dzięki temu mamy okazję podziwiać wiele ówczesnych gwiazd. I każdy tak może, i każdy potrafi walczyć o swoje, tylko nie każdy jeszcze się o tym zdążył przekonać.
Marta Akuszewska

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy