Lady Wiadomości branżowe

Terlikowski, Grysiak i miasto Szczecin – przyjaźni życiu i rodzinie

Teaser

21 marca po raz czwarty zostały przyznane Tulipany Narodowego Dnia Życia ” nagrody dla zasłużonych dla propagowania wartości rodzinnych dziennikarzy, artystów, inicjatyw społecznych oraz samorządów. Wręczenie nagród miało miejsce podczas konferencji prasowej inaugurującej dziewiątą edycję kampanii społecznej związanej z obchodami Narodowego Dnia Życia, która w tym roku organizowana jest pod hasłem – Kierunek: dziecko – .

Mimo, że na szczeblu państwowym trudno dziś dostrzec działania kompleksowo wspierające rodzinę, Polska okazuje się być bogata w inicjatywy prorodzinne.  Często realizowane są one w małych społecznościach i pozostają znane tylko w lokalnym środowisku.Tulipany Narodowego Dnia Życia mają służyć promowaniu tych dobrych wzorców.

– Celem konkursu jest dowartościowanie i promocja tych przejawów aktywności społecznej, które przyczyniają się do budowy silnych więzi rodzinnych, wzmacniają rolę społeczną rodziny bądź jej pozycję ekonomiczną ” wyjaśnił Marek Plotzke z Fundacji Narodowego Dnia Życia.

Nagrody przyznało jury złożone między innymi z naukowców, działaczy społecznych i artystów. W tym roku uhonorowało:

w kategorii dziennikarzTomasza Terlikowskiego, który w czasie swojej wieloletniej pracy dziennikarskiej, dał się poznać jako osoba, wytrwale występująca w obronie wartości podstawowych dla naszej cywilizacji. Redaktor Terlikowski potrafi w wiarygodny  i zarazem atrakcyjny dziennikarsko sposób przedstawić prawdę o  związku kobiety i mężczyzny jako podstawie małżeństwa i rodziny, ze swej natury otwartych na nowe życie, i stanowiących dla  dzieci najlepszą przestrzeń dorastania w miłości do odpowiedzialnej wolności.

w kategorii inicjatywa społecznaFederację Inicjatyw Oświatowych, która od 13 lat wspiera przekazywanie szkół stowarzyszeniom zakładanym przez rodziców. Od początku działania FIO już 400 szkół zagrożonych uprzednio zamknięciem – zmieniło właściciela – , a ogromna część z nich działa z sukcesem.

w kategorii dzieło kultury Brygidę Grysiak za książkę – Wybrałam życie”, która może pomóc wielu ludziom wybrać życie przeciwko pokusom nicości. Zebrane w tomie reportaże przedstawiają dzieje decyzji kobiet, których dotknęła myśl o aborcji. Wiele rożni bohaterki książki Grysiak: wiek, wykształcenie, wykonywany zawód, pozycja społeczna. Łączy jedno: doświadczenie wolności wyboru życia przeciwko różnym wygodnym bądź zideologizowanym “podpowiedziom”, których tak chętnie dostarcza współczesność.

w kategorii samorząd przyjazny rodzinie Miasto Szczecin za tworzenie przestrzeni przyjaznej rodzinie. Szczecin jako kolejne polskie miasto wprowadził Kartę Dużej Rodziny. Warto zwrócić uwagę na fakt, że projekt – Szczecin przyjazny rodzinie – zapewnia wsparcie rodzicom posiadającym nawet dwójkę dzieci. W ciągu pół roku funkcjonowania projektu skorzystało z niego ponad sześć i pół tysiąca szczecińskich rodzin. Godną pochwały praktyką jest również zachęcanie prywatnych przedsiębiorców do przyłączenia się do  programu.

Przyznano również dwa wyróżnienia w kategorii inicjatywa społeczna, dla Stowarzyszenie KoLiber za kampanię – KoLiber dla życia – oraz dla Komitetu Budowy Pomnika Dzieci Utraconych w Koszalinie.

***

Narodowy Dzień Życia to święto, uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku. W ubiegłych latach obchody odbywały się m.in. pod hasłami: – Dom pełen skarbów – , – Być ojcem – rola życia – , – Razem na zawsze – i – Jestem mamą ” to moja kariera – .

Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia jest organizatorem kampanii społecznych promujących wartości rodzinne. Jej celem jest wzmacnianie rodziny poprzez rozwój osobisty i budowę zdrowych więzi społecznych. Więcej informacji na www.ndz.org.pl 

Partnerzy kampanii: Fundacja MaterCare Polska, Starostwo Powiatowe w Wołominie

Patroni medialni: Program Pierwszy Telewizji Polskiej S.A., Gość Niedzielny, Radio Warszawa, Portal PCh24.pl 

Istnieje możliwość pobrania zdjęć z uroczystości w biurze prasowym fundacji.

< 237439" >

Ĺšródło Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Roku   #nie   #wno   #ych