Ciało

Rozstępy, Chemabrazja, Mikrodermabrazja, Dermabrazja

Problemy z rozstępami?

Rozstępy dokuczają wielu ludziom. Są spowodowane szybkim nabieraniem masy mięśniowej lub tłuszczowej. Są to pęknięcia skóry spowodowane zbyt dużym jej napięciem. Rozstępy najczęściej pojawiają się w okolicach pach, barków, na klatce piersiowej i na udach. Jak im zapobiegać? Jednym ze sposobów jest prysznic po treningu czy większym wysiłku.

Podczas kąpieli należy puszczać na przemian raz zimną, raz ciepłą wodę. Spowoduje to rozciągnięcie skóry i zminimalizowanie jej napięcia. Jest też przekonanie, że sauna również zapobiega pojawianiu się, bądź powiększaniu już istniejących rozstępów, poprzez zmniejszanie napięcia skóry (na zmniejszenie napięcia wpływa wysoka temperatura).

Dobrym sposobem na zminimalizowanie negatywnego wyglądu powstałych już pęknięć skóry jest opalenizna (solarium jest w tym niezwykle pomocne). Pojawiające się tego rodzaju zamiany na skórze można podzielić na dwie fazy:
I – zapalna -rozstępy mają kolor czerwony, czerwonowinny lub czerwononiebieski, są równolegle ułożone. Mamy szanse jeszcze się ich pozbyć.
II – zanikowa – w tej fazie ma miejsce pozorna regeneracja rozstępów. Pasma pęknięć skóry ulegają zmniejszeniu i rozjaśnieniu (jest to wynik prób regeneracji zerwanej sieci włókien kolagenu oraz włókien elastyny). W tej fazie nie ma możliwości przywrócenia dawnego, zdrowego stanu skóry właściwej. Na skórze pozostają białe prążki.

Jakimi sposobami można walczyć z rozstępami, jeśli już dojdzie do ich pojawienia się.
Najpopularniejszym sposobem są peelingi ziołowe – działają powierzchniowo lub głęboko. Po wtarciu mieszanki w skórę następuje przekrwienie, odczyn zapalny i złuszczanie naskórka. Peelingi ziołowe spłycają nie tylko rozstępy, ale także drobne zmarszczki, blizny potrądzikowe, rozjaśniają przebarwienia.

Po zabiegu trzeba przebywać w domu, bo po około trzech dniach następuje płatowe złuszczanie warstw naskórka. Zabieg powtarza się dwu-, trzykrotnie, co dwa-trzy tygodnie.

Jeśli rozstępy są rozległe i głębokie, bardziej specjalistyczne zabiegi spłycające może zaproponować jedynie lekarz:

Chemabrazja – za pomocą kwasu (salicylowego, trójchlorooctowego) lekarz wywołuje stan zapalny skóry, po którym następuje płatowe złuszczanie naskórka. Po zabiegu pacjent odczuwa ściągnięcie skóry, potem pojawiają się opuchlizna i ból. Po zabiegu należy przez minimum tydzień pozostać w domu.
Mikrodermabrazja – stosowana jest przy leczeniu rozstępów, głębokich blizn trądzikowych i oparzeniowych, szram, silnych plam pigmentacyjnych. Regeneruje i uelastycznia skórę, pobudza krążenie, pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, polega na ścieraniu warstw naskórka specjalnym aparatem.

Dermabrazja – stosowana jest też do spłycania blizn, korekcji zmarszczek. Zabiegi wykonywane są w specjalistycznych ośrodkach przez chirurgów plastyków w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, w zależności od rozległości i głębokości planowanego zabiegu, wieku i stanu pacjenta.

Lasery – wykorzystywane w laserowym złuszczaniu naskórka pozwalają bardzo precyzyjnie dobrać głębokość usuwanej warstwy skóry. Przez kilka tygodni po zabiegu zaleca się oszczędny tryb życia. Istotne jest unikanie światła słonecznego, zwłaszcza, gdy skóra jest różowa i nie całkiem zagojona.
Werka

hastagi na stronie:

#sukienki wieczorowe dla starszych pań #jak ogolić pochwe zdjęcia #stroje kąpielowe zakrywające brzuch #sukienka dla matki weselnej #mikrodermabrazja brzucha #kostiumy kąpielowe zakrywające brzuch #chemabrazja #suknia dla matki weselnej

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #aby   #cia   #dla   #dni   #jest   #mask   #nam   #pod   #pory   #raz   #sobie