Dom

przepis na polską Wielkanoc

Szwedzki przepis na polską Wielkanoc
dnia: 20 kwietnia 2011

Czy można ugotować świąteczne jajka w… zmywarce, zorganizować ekologiczny lany poniedziałek i przygotować kolorowe pisanki bez sztucznych barwinków? Specjaliści z międzynarodowej grupy konsultingowej Sweco twierdzą, że tak i przedstawiają szwedzki przepis na ekologiczne święta, który pozwoli nam nie tylko dokonać oszczędności, lecz zadbać także o środowisko naturalne w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju.

Według ekspertów Sweco, podczas tradycyjnych obchodów Świąt Wielkiej Nocy Polacy zużywają ok. 20 proc. więcej energii elektrycznej dziennie, niż zazwyczaj. Zwiększony poziom zużycia prądu, a także wody i benzyny wpływa tym samym nie tylko na uszczuplenie domowego budżetu, lecz ma również swoje odzwierciedlenie w oddziaływaniu na środowisko naturalne.

– Eco driving – , oszczędność wody w śmigus-dyngus, a także – carpooling – , to tylko niektóre sposoby specjalistów Sweco na spędzenie świąt zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Przygotowany przez nich – Szwedzki przepis na święta – , to dziesięć prostych rozwiązań w formie poradnika, które wpłyną zarówno na wzrost naszych oszczędności, jak i naszej świadomości ekologicznej.

– Wiele tradycyjnych czynności, które wykonujemy w trakcie przygotowań świątecznych przy niewielkim wysiłku może wpłynąć na oszczędność energii, a tym samym na zasobność naszych portfeli. Idea zrównoważonego rozwoju, którą kierujemy się przy realizacji ogromnych projektów drogowych, hydrotechnicznych czy architektonicznych może z powodzeniem mieć także swoje zastosowanie w życiu codziennym. Na przykładzie naszego poradnika chcemy wskazać, że problemy, z jakimi zmagamy się na co dzień w domu i pracy mogą być rozwiązywane w sposób, który z jednej strony podniesie jakość naszego życia, a z drugiej będzie chronił klimat i środowisko naturalne ” mówi Grzegorz Rolski, dyrektor zarządzający Sweco Polska.

Koncepcja zrównoważonego rozwoju to alternatywa wobec dotychczasowych rozwiązań, które nie uwzględniają równowagi pomiędzy rozwojem technologicznym a ochroną środowiska. Obejmuje ona racjonalne wykorzystanie naturalnych zasobów, zarówno w życiu codziennym, jak i przy tworzeniu zaawansowanych projektów z myślą o bezpieczeństwie ich przyszłych odbiorców.

Inżynierowie Sweco w swoim portfolio posiadają ponad 31 tysięcy projektów, realizowanych w ponad 80 krajach na całym świecie. Wśród nich znajdują się tak innowacyjne koncepcje, jak zrównoważony plac zabaw, w ramach którego energia poszczególnych atrakcji pozyskiwana jest z aktywności jakie wykonują w jego obszarze dzieci. Eksperci szwedzkiej grupy konsultingowej są również autorami projektu neutralnego dla środowiska, budowanego od podstaw miasta Caofeidian w Chinach i przedszkola Skogsgläntan w szwedzkim mieście Kil, w którym ogrzewanie budynku uzyskiwane jest przy użyciu naturalnych źródeł, takich jak ciepło wytwarzane przez ludzi oraz sprzęt.

Aby łatwiej zrozumieć ideę zrównoważonego rozwoju, inżynierowie Sweco zrealizowali również animację przedstawiającą tradycyjne przygotowania do polskich Świąt Wielkanocnych oraz alternatywne rozwiązania umożliwiające optymalne wykorzystanie naszych zasobów domowych, którą można znaleźć pod poniższym adresem:

http://www.youtube.com/user/SwecoPolska

Czy w tym roku Polacy zdecydują się na spędzenie świąt zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju?

***

Pełny wersja poradnika znajdą Państwo tutaj. Poniżej zamieszczamy wybraną poradę inżynierów Sweco.

Jak przygotować świąteczne jajka w zmywarce?

Gotowanie to nieodzowna część świątecznych przygotowań. Czynność ta zabiera nie tylko bardzo dużą część energii elektrycznej i wody, lecz także wolnego czasu. Czy można gotować zmniejszając nasze zaangażowanie do minimum, ograniczać zużycie energii i jednocześnie wykonywać dwie inne czynności?

Oczywiście, że tak. Eksperci Sweco przeprowadzili eksperyment, w ramach którego przygotowali świąteczne jajka w… zmywarce. Poniżej przedstawiamy przepis na świąteczne śniadanie po szwedzku:

Naczyniem, które wykorzystamy do przygotowanie świątecznego śniadania będzie w pełni obciążona zmywarka do naczyń. Zapakuj jajka w podwójną warstwę tworzywa sztucznego, w celu ochrony ich przed kontaktem z mytymi naczyniami. Umieść każde jajko w plastikowej torbie i wyciśnij nadmiar powietrza przed zawiązaniem ich na węzeł.

Umieść jajka w bezpiecznym miejscu w górnym koszu. Uruchom zmywarkę na standardowym programie zmywania w najwyższej temperaturze.
W czasie zmywania Twoich naczyń i gotowania jajek, zajmij się przygotowaniem innych produktów na śniadanie. Po zakończeniu zmywania wyciągnij jajka i obmyj je zimną wodą, a następnie podaj na świeżo umytych naczyniach z pozostałymi potrawami.

###

O Sweco

Sweco świadczy międzynarodowe usługi doradztwa technicznego. Na całym świecie zatrudnia 5400 inżynierów, architektów i specjalistów w dziedzinie ochrony środowiska, którzy wspólnie pracują nad tworzeniem społeczeństwa żyjącego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Sweco jest członkiem OMX Nordic Exchange w Sztokholmie. www.swecogroup.com / www.sweco.pl
Drukuj dokument

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #badania   #cej   #ciej   #ciep   #jest   #kszo   #kt   #miesi   #ponad   #razem   #spo