Lady Wiadomości branżowe

Nie daj się pracy

Kiedy wciąż słyszymy o kryzysie i o rosnącej stopie bezrobocia, na pewno bardziej doceniamy swoją pracę. Staje się ona priorytetem w naszym życiu. Tymczasem musimy bardzo uważać, żeby nie przesłoniła nam najważniejszych wartości. W

Kiedy wciąż słyszymy o kryzysie i o rosnącej stopie bezrobocia, na pewno bardziej doceniamy swoją pracę. Staje się ona priorytetem w naszym życiu. Tymczasem musimy bardzo uważać, żeby nie przesłoniła nam najważniejszych wartości.

W badaniach opinii społecznej wciąż najważniejszą wartością dla Polaków jest rodzina, ale zaraz za nią pojawia się praca. To naturalne – chcemy żyć na poziomie, utrzymać godnie siebie i swoje dzieci. Czasem jednak chęć powiększenia dochodów jest tak silna, że znika gdzieś priorytet, a awans i zawodowy prestiż wysuwają się na prowadzenie.

Psychologowie przestrzegają, że kiedy bez względu na to, który z członków rodziny poświęca zbyt dużo czasu na rzecz pracy – cała rodzina cierpi. Wojciech Warecki – psycholog, autor książek poradnikowych zauważa, że młodzi ludzie tak przywiązują się do nowej pracy, że poświęcają się jej całkowicie.

SŁUCHAJ: PRACA1

Rodzi to dodatkowe konsekwencje – zerwanie więzi rodzinnych czy problemy wychowawcze na każdym etapie rozwoju dzieci. Nieświadomi tego pracownicy poświęcają na rzecz firmy całe życie prywatne. I wtedy pojawia się pracoholizm.

SŁUCHAJ: PRACA2

Wojciech Warecki zauważa także, że dzisiaj problem pracoholizmu dotyka nie tylko mężczyzn, ale i kobiety. Dlatego najlepiej korzystać ze “złotych środków” – łączyć dom i pracę, ale najpierw trzeba uświadomić sobie swoją wartość i prawdziwe oczekiwania wobec życia. Współczesna kobieta często boi się zaszufladkowania czy negatywnej oceny społecznej, związanej z tym, że decyduje się poświęcić rodzinie, a nie pracy zawodowej.

SŁUCHAJ: PRACA3

Jak połączyć życie rodzinne i pracę zawodową, jak prawidłowo ustawić priorytety, jak wychowywać dzieci, jak podejść do spraw finansowych – te i wiele innych pytań zadają sobie dziś rodzice. Fundacja Narodowego Dnia Życia przygotowuje specjalny poradnik, który ukaże się 24 marca – w Narodowym Dniu Życia. W poradniku znajdą się m.in. wskazówki psychologów, ekonomistów i wychowawców.

 

****

Narodowy Dzień Życia to święto, uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku. W ubiegłych latach obchody odbywały się m.in. pod hasłami: „Dom pełen skarbów”, „Być ojcem – rola życia”, „Razem na zawsze” i „Jestem mamą – to moja kariera”.

Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia jest organizatorem kampanii społecznych promujących wartości rodzinne. Jej celem jest wzmacnianie rodziny poprzez rozwój osobisty i budowę zdrowych więzi społecznych. Więcej informacji na www.ndz.org.pl

 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy