Lady Wiadomości branżowe

Money Expert podpowiada: robisz plany na życie – zrób również plan finansowy

Amerykański ekonomista - Franco Modigliani twierdził, że plan finansowy służy zapewnieniu płynności finansowej oraz stabilnego standardu życia przez cały okres życia gospodarstwa domowego.  Za swoje osiągnięcia naukowe otrzymał

Amerykański ekonomista – Franco Modigliani twierdził, że plan finansowy służy zapewnieniu płynności finansowej oraz stabilnego standardu życia przez cały okres życia gospodarstwa domowego.  Za swoje osiągnięcia naukowe otrzymał Nagrodę Nobla, więc może warto się pochylić nad jego teoriami i zrobić własny plan finansowy na życie.

 

Warto o tym pomyśleć tym bardziej, że od dłuższego czasu wszyscy zmagamy się z ekonomicznym kryzysem, który z jednej strony spowodowany jest przez banki i instytucje finansowe, ale z drugiej – przez zbyt lekkomyślne podejście do finansów klientów, którzy przecenili swoje możliwości finansowe.

To jednak nic złego, że lubimy żyć dobrze. Modigliani zawsze podkreślał, że każdy człowiek, niezależnie od pochodzenia i statusu społecznego, dąży do stabilnego standardu życia na określonym poziomie materialnym i tym dążeniom podporządkowuje swoje nadwyżki finansowe. Oszczędności to różnica pomiędzy uzyskiwanymi dochodami i stałymi wydatkami ponoszonymi w ciągu całego życia, a naukowiec dokumentował, że poziom dochodów i wydatków konsumenta ulega zmianom wraz wiekiem. Na początku swojego życia zawodowego zarabiają zwykle zbyt mało, aby zapewnić sobie wysoki standard życia, więc muszą permanentnie oszczędzać lub się zapożyczać. Później dochody rosną, ale trzeba spłacić kredyty zaciągnięte w młodości i poprzez określone działania – zapewnić właściwy standard życia na emeryturze.

Polscy ekonomiści alarmują, że 9 z 10 gospodarstw domowych ma kłopoty z regularną spłatą zobowiązań finansowych głównie dlatego, że nie posiadają żadnych bieżących oszczędności. Większość na pytanie, dlaczego nie oszczędza odpowiada, że nie ma z czego. Często wynika to jednak z tego, że w masie codziennych wydatków brakuje kontroli nad rodzinnym budżetem. Warto zastanowić się, czy w domowej kasie nie można jednak wygospodarować nadwyżek finansowych, które można przeznaczyć na przyszłość po to, aby zapewnić spokojne życie sobie i swojej rodzinie. Nawet niewielkie, regularnie odkładane i inwestowane kwoty mogą zapewnić konkretne zyski w bliższej lub dalszej perspektywie, zależnie od wybranej opcji. Na rynku istnieje tak dużo produktów oszczędnościowo-inwestycyjnych, że można je dopasować do własnych wymagań i możliwości.

Arkadiusz Rembowski, Dyrektor ds. Rozwoju Produktów Finansowych w Money Expert S.A. doradza, żeKażdy z nas powinien wiec posiadać poduszkę finansową składającą się z dwóch elementów. Pierwszy to część lokacyjna oparta o lokatę bankowa lub ROR. Druga część tej poduszki powinna mieć charakter oszczędnościowo-inwestycyjny”. Część lokacyjna powinna pełnić funkcję rezerwy finansowej. Gdy dochodzi do jakiejś nagłej, nieprzewidzianej sytuacji losowej, np.: choroby, utraty pracy, kiedy potrzebna jest szybko dodatkowa gotówka, klient ma dostęp do swoich zaoszczędzonych środków. Ekonomiści szacują, że część lokacyjna powinna wynosić najmniej 3-krotność miesięcznych wydatków gospodarstwa domowego, natomiast element oszczędnościowo-inwestycyjny wspomnianej „poduszki” powinien być tworzony przez 10-15% miesięcznego dochodu netto. Naukowcy udowadniają, że taka właśnie kwota co miesiąc przecieka nam regularnie przez palce – to te pieniądze, nad którymi nie mamy kontroli. Dzisiaj to wymaga wysiłku i zaangażowania, ale przyniesie konkretne efekty w przyszłości. Docenimy to zwłaszcza wtedy, gdy okaże się, że dzięki zebranej kwocie możemy dużo wcześniej spłacić kredyt hipoteczny, wysłać dzieci na dobre studia, czy po prostu korzystać z życia na starość.

Opracowując własny plan finansowy najlepiej porozmawiać z ekspertem, który zbierze wszystkie, najbardziej optymalne oferty i zaproponuje rozwiązania, które będą odpowiedzią na bieżące potrzeby i zapewnią realne oszczędności. Dlaczego? Ponieważ plan finansowy powinien być indywidualny i uwzględniać nie tylko dochody i wydatki na przestrzeni kilku, a nawet kilkudziesięciu lat, ale także przyszłe decyzje życiowe klienta, np.: zmiana mieszkania czy wykształcenie dzieci. Dlatego trzeba pamiętać, że zbudowanie i realizowanie planu finansowego to zobowiązanie 2 stron – klienta, który „obiecuje” wytrwać w złożonych deklaracjach finansowych oraz doradcy, który będzie go wspierał radą i doświadczeniem w dłuższej perspektywie czasu.

Autor: Magdalena Grzelak


Oceń swój budżet inwestora. Sprawdź TUTAJ.


Money Expert S.A. to ogólnopolska firma doradztwa finansowego, która swoim Klientom proponuje produkty finansowe we współpracy z 27 najlepszymi bankami.  W ofercie znajdują się kredyty gotówkowe, konsolidacyjne, samochodowe oraz produkty oszczędnościowo-inwestycyjne, jednak firma szczególnie specjalizuje się w kredytach hipotecznych. Money Expert ma w swoim zespole rzeczywiście Ekspertów, którzy każdego klienta traktują indywidualnie, jako osobną historię, do której trzeba dopasować właściwe rozwiązanie.

[źródło: http://www.moneyexpert.pl

 

 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy