Lady

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. Już około miesiąca wcześniej zaczyna się prawdziwe szaleństwo pośród rodziców zaangażowanych w ten ważny dla swoich pociech dzień.

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. Już około miesiąca wcześniej zaczyna się prawdziwe szaleństwo pośród rodziców zaangażowanych w ten ważny dla swoich pociech dzień. Wiele sklepów , w tym Concierge, przygotowało specjalne zniżki na tę okazję. Jednak zakup garnituru czy sukienki to dużo bardziej skomplikowana sprawa….

Pokaz mody czy sakrament? Wiele było prób regulacji dziecięcego ubioru na tą okazję. Jednolite biały alby miały załatwić sprawę, i ukrócić swoisty pokaz mody, jaki zaczynała przypominać ta uroczystość kościelna. Jednak tylko niektóre parafię zdecydowały się docelowo na ostre regulacje. Pod naciskiem rodziców ( a pośrednio pewnie też ich dzieci), w wielu miejscach powraca się do tradycyjnych strojów. Jeśli nie, zatroskani rodzice zaraz po kościele ściągają z pociech albę, by córki choć na trochę mogły pobyć małymi księżniczkami, a synowie eleganckimi kawalerami.

Nie oszukujmy się, komunia to dziś kolejna demonstracja statusu społecznego. O ile ośmiolatki jeszcze tak bardzo tego nie czują, rodzice bezbłędne potrafią wychwycić, co ile kosztowało. W inetrnecie mnożą się strony z komunijną konfekcją ( i wyszukanymi nazwami sukienek chociażby), powstają specjalne portale dedykowane tej okazji. W obliczu tego, nie jest nawet specjalnym zaskoczeniem, szycie na miarę stroju dla swoich dzieci. Ceniony projektant , pragnący zachować anonimowość, przyznaje, że w obliczu tej okazji nic go już nie zdziwi . Zdarzają się prośby o uszycie garnituru, co jest zrozumiałe, gdyż dobrze skrojone dziecięce garnitury to rzadkość. Jednak coraz więcej jest zapytań o zaprojektowanie…alby. Rodzice są w stanie wiele wydać. Ważne by była ręcznie wykonana i z dobrego materiału. O sukienkach już nie wspomnę….

Rewia mody dotyczy także rodziców, szczególnie mamy są zainteresowane tematem nowych butów garsonek i dodatków na ta okazję. Salony fryzjerskie i kosmetyczne mają pełne ręce roboty w tym sezonie. Tyle loczków co w maju to nie kręcimy przez cały rok! – śmieje się Paweł, fryzjer jednego z krakowskich salonów. Ojcowie są raczej bardziej zdystansowani, choć to dobra okazja na nowy garnitur . Dlatego wprowadziliśmy specjalny rabat ‘komunijny’ dla Panów.- mówi Szymon Fryc z Concierge- może choć trochę ulżymy przerażonym wydatkami głowom rodziny.

Komunia to niezłe obciążenie dla rodzinnego budżetu. Wiadomo, uszycie stroju to kilkaset złotych wydatku. Dzieci w tym wieku rosną na tyle szybko,że piękny jedwabny garnitur na drugi za rok może być już ni nie warty. Jednak nie spędza to snu z powiek większości rodziców. Komunia ma już podobny status do uroczystości ślubnej ” nie należy na nią żałować. Ten trend już dawno wyczuli nie tylko producenci odzieży, czy projektanci, lecz także restauratorzy, fryzjerzy ( te komunijne loczki…) floryści, a także…planerzy. W końcu komunia, jak wesele, to duża uroczystość, wymagająca niezłej logistyki. I biznes się kręci…

Co z dzieciakami? One cieszą się atencją, i marzą tylko o tym, by wrócić do domu i rozpakować wymarzone prezenty. A te, z roku na rok są coraz bardziej wymyślne. Lata ’90 to pierwsze elektroniczne zegarki i walkmany, dziś X-boy , laptopy i Iphony. Nawet Barbie odchodzi w zapomnienie.

Na szczęście, szaleństwo to nie dotyczy wszystkich, choć przez ekspansję internetu jest bardziej widoczne. Jednak, co się dziwić rodzicom, którzy pragną dużej fety dla swojej pociechy. Na wesele bowiem jeszcze trochę poczekają, może nawet bardzo długo. W końcu stajemy się społeczeństwem singli….

[źródło: media.365pr]

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy