Lady Wiadomości branżowe

Kupuj z głową

Konstruowanie domowego budżetu to jedno z najtrudniejszych zadań. Szczególnie, że często zdarzają się nam nieprzewidziane wydatki, albo sklepowe okazje, z których koniecznie musimy skorzystać.   Podstawową zasadą

Konstruowanie domowego budżetu to jedno z najtrudniejszych zadań. Szczególnie, że często zdarzają się nam nieprzewidziane wydatki, albo sklepowe okazje, z których koniecznie musimy skorzystać.

 

Podstawową zasadą planowania domowego budżetu jest takie zrównoważenie wpływów i wydatków, by te drugie nie przeważyły pierwszych. Warto usiąść z kartą i długopisem, a potem dokładnie spisać, na co wydajemy pieniądze. Najpewniej okaże się, że można znaleźć sporo dziedzin, w których przydałyby się oszczędności. Małgorzata Cieloch z Biura Prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów podpowiada, żeby do planowania wydatków podejść poważnie.

 

POSŁUCHAJ: MCieloch1

 

UOKiK zachęca, żeby dokładnie czytać umowy, które podpisujemy. Nie dajmy się przekonać, że dokumenty kredytowe zawierają zwyczajowe zapisy. Sprawdzajmy dokładnie, jakie stawki wpisane są w umowę o świadczeniu usług telekomunikacyjnych albo telewizji kablowych. A wybierając się do sklepu, zwracajmy uwagę, jakie koszyki na zakupy ma dana placówka. Duże kosze to jeden ze sposobów supermarketów na zachęcenie nas do robienia większych zakupów, niż potrzebujemy.

 

POSŁUCHAJ: MCieloch2

 

Wiele poradników zarządzania budżetem domowym zaleca unikanie hipermarketów. Między innymi dlatego, że klient jest narażony na wiele pułapek: od umieszczenia najpotrzebniejszych produktów najdalej od kasy, po fałszywe promocje i okazje, które wcale nimi nie są. Często kupujemy za dużo, a dotyczy to przede wszystkim produktów spożywczych – zauważa Małgorzata Cieloch z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.  

 

POSŁUCHAJ: MCieloch3

 

Skonstruowanie domowego budżety w taki sposób, by każdy miesiąc się „domykał” i byśmy mieli zapas finansowy – czasem wymaga karkołomnych operacji. Dlatego Fundacja Narodowego Dnia Życia przygotowuje specjalny poradnik, który już w marcu znajdzie się na stronach internetowych. Porady związane będą m.in. z tym, jak zaplanować wydatki na cały rok, jak obniżyć wydatki na samochód i telefon oraz jak wybrać najbardziej korzystny kredyt.

 

****

Narodowy Dzień Życia to święto, uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku. W ubiegłych latach obchody odbywały się m.in. pod hasłami: „Dom pełen skarbów”, „Być ojcem – rola życia”, „Razem na zawsze” i „Jestem mamą – to moja kariera”.

Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia jest organizatorem kampanii społecznych promujących wartości rodzinne. Jej celem jest wzmacnianie rodziny poprzez rozwój osobisty i budowę zdrowych więzi społecznych. Więcej informacji na www.ndz.org.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy