Moda

Dojrzałe piękno wewnątrz i zewnątrz

Dojrzałe piękno wewnątrz i zewnątrz
niezwykłe historie kobiet, które odważyły się na zmiany i zaczęły wszystko od nowa

Statystyczna Polka do 65 roku życia niemal dwa razy rozpoczyna wszystko od nowa : życiowe plany weryfikuje rozwód, śmierć bliskiej osoby, zwolnienia grupowe czy inne, nieoczekiwane sytuacje losowe. Kampania społeczna – Odważ się na zmiany – od dwóch lat przekonuje Polki, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć na nowo. ” Przekonujemy, że niezależnie od wieku kobiety mogą znaleźć satysfakcjonującą pracę, uczyć się języków, podróżować oraz odkładać fundusze na małe przyjemności ” podkreśla Marta Parafińska, Dyrektor Operacyjny Promedica24, inicjatora kampanii – Odważ się na zmiany – .
W tegorocznej edycji akcji opiekunki Promedica24 zaproszono do udziału w konkursie – Jak zaczęłam wszystko od nowa – , w którym główną nagrodą był udział w metamorfozie pod okiem profesjonalnej stylistki. Efekty metamorfoz przeszły najśmielsze oczekiwania!

Chwilo, trwaj!
Kampania – Odważ się na zmiany – to inicjatywa firmy Promedica24. Akcję w 2017 roku zainaugurował raport – Polko, odważ się na zmiany – przeprowadzony przez Instytut Badawczy IQS. Badanie obejmowało reprezentatywną grupę 400 kobiet w wieku od 25 do 64 lat. Analiza wykazała, że 80% Polek czuje się o co najmniej 10 lat młodziej niż wynikałoby to z ich metryki, a panie powyżej 55 roku życia są najbardziej otwarte na podróże i zwiedzanie świata, mają także najwięcej przyjaciół i bliskich osób w porównaniu do poprzednich okresów życia; dzieciństwa czy wczesnej młodości.
” To mit, że dojrzałe kobiety zajmują się tylko wnukami, rozwiązują krzyżówki, szydełkują czy spędzają długie godziny przed telewizorem. W Promedica24 pracują przedstawicielki wielu pokoleń. Co ciekawe, to właśnie panie w dojrzałym wieku są najbardziej otwarte, uśmiechnięte i entuzjastycznie nastawione do życia. Nie boją się nowych wyzwań, uczą się języków obcych, śmiało wyjeżdżają zagranicę i pracują z podopiecznymi wymagającymi wsparcia. Są wzorem dla wielu młodszych opiekunek, a nas zainspirowały do stworzenia kampanii społecznej – Odważ się na zmiany – , która udowadnia ich rówieśnicom, że życie zaczyna się nie po czterdziestce, a nawet po pięćdziesiątce i sześćdziesiątce! ” mówi Marta Parafińska.
Poruszające historie
W ramach tegorocznej edycji kampanii – Odważ się na zmiany – Promedica24 zaprosiła swoje opiekunki do udziału w konkursie – Jak zaczęłam wszystko od nowa – . Celem konkursu było pokazanie prawdziwych historii zmian w życiu kobiet, których dokonały albo w dojrzałym wieku, albo po trudnych, życiowych przejściach. Uczestniczki przedstawiły swoje zmiany w formie krótkiego opowiadania: zaznaczyły, czym zajmowały się przed rozpoczęciem pracy jako opiekun seniora, opisały jak wspominają naukę nowych umiejętności oraz jakie korzyści przyniosło im odważenie się na śmiały krok.
” Podczas rekrutacji opiekunowie często dzielą się z nami historiami swojego życia. Zdarza się, że kobiety w wieku okołoemerytalnym przychodzą na rozmowę o pracę z niewielkimi oczekiwaniami: nie spodziewają się, że pomimo swoich lat wciąż mogą znaleźć atrakcyjne zatrudnienie. W Promedica24 doceniamy doświadczenie i mądrość życiową dojrzałych kobiet oraz ich wielkie serce, życzliwość i wyrozumiałość względem drugiego człowieka. W przypadku opiekuna seniora dojrzały wiek nie jest przeszkodą ” jest wręcz atutem. W konkursie chcieliśmy pokazać panie, które odważyły się na pierwszy krok ku zmianie po pięćdziesiątce i są wspaniałym przykładem tego, że nigdy nie jest na nią za późno ” mówi Marta Parafińska.
Czas na realizację marzeń
Oto trzy finalistki Konkursu, fantastyczne kobiety, które zechciały podzielić się z nami swoimi inspirującymi historiami.
Pani Maria przestała myśleć o aktywności zawodowej jeszcze przed sześćdziesiątką ” nie spodziewała się, że w tym wieku może znaleźć dobrze płatną, ciekawą pracę. Na emeryturze marzyła o podróżowaniu, ale brakowało jej środków na dalekie, egzotyczne wyjazdy.
” Przez pięć lat opiekowałam się swoją mamą po udarze. Dzięki temu nabrałam doświadczenia w opiece nad osobą niesamodzielną. Pomyślałam, że mogłabym spróbować jeszcze coś zrobić i wykorzystać moją znajomość języka angielskiego, doświadczenie życiowe oraz energię i dobre zdrowie, którym cieszę się mimo dojrzałego wieku. Jestem szczęśliwa, bo nawet po siedemdziesiątce mogę jeszcze coś od siebie przekazać innym, pomóc starszym ode mnie, schorowanym i niepełnosprawnym osobom w ich codziennym życiu oraz być ich towarzyszką w trudnych chwilach. Czuję się potrzebna. Nie myślę już o wieku, w jakim jestem, ani o tym, że i ja mogę kiedyś zachorować ” mówi pani Maria.
Pani Joanna, doktor pedagogiki, przez 30 lat pracowała na uniwersytecie i prowadziła własną firmę. Kiedy trudna sytuacja zmusiła ją do zamknięcia przedsiębiorstwa i Pani Joanna utraciła stabilność finansową, postanowiła radykalnie zmienić swoje życie. Przyznaje, że jako opiekun seniora nauczyła się akceptacji i cierpliwości do starszych osób i wykorzystywania wszystkich swoich talentów i doświadczenia pedagogicznego.
Pani Barbara po przejściu na emeryturę poczuła, że brakuje jej rozwijania swoich pasji i podróżowania, na które nie pozwalała skromna emerytura. Rozpoczęła pracę w Oksfordzie ” mieście, które skradło jej serce.
” Praca w charakterze opiekuna seniora nie jest dla każdego, ale każdy może spróbować i być może odkryje swoja drugą naturę. Zawsze byłam w biegu, podejmowałam błyskawicznie różne ważne decyzje, a teraz odkryłam w sobie pokłady spokoju i cierpliwości, autentycznej troski o innych. Przebywanie na co dzień z osobami w podeszłym wieku otwiera oczy na sprawy, o których w codziennej gonitwie zapominamy ” przyznaje pani Barbara.

Niesamowite metamorfozy

Laureatki konkursu wzięły udział w sesji metamorfoz poprowadzonej przez profesjonalną stylistkę, która udzieliła uczestniczkom porad dotyczących tworzenia ponadczasowych, modnych stylizacji. Panie miały okazję zobaczyć siebie w nowej odsłonie: stylistka dobrała eleganckie, podkreślające atuty figury i urody pań stroje, a profesjonalna makijażystka i fryzjerka zadbały o subtelny, promienny wizerunek.
” Wyróżnione panie są prawdziwym dowodem na to, że praca w zawodzie opiekuna seniora jest szansą na zmianę swojego życia nawet w dojrzałym wieku. Historie, którymi podzieliły się nagrodzone są wspaniałą inspiracją dla kobiet, które niekoniecznie wierzą w swoje możliwości i boją się zmienić swoje życie. Doświadczenia laureatek pokazują, że warto odważnie sięgać po swoje nawet w trudnych i przełomowych momentach życia ” to inspiracja dla każdego z nas ” mówi Marta Parafińska.

Zdjęcia finalistek Konkursu w obiektywie fotograf Heleny Ludkiewicz znajdą Państwo w załączniku.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #3f 3f   #PLN   #bluzy   #efekt   #informacja   #kt   #marzec   #nie   #trend