Ciało

Czy Twoje zdrowie nie jest dla Ciebie najważniejsze?

Pomyśl o sobie.

Czy Twoje zdrowie nie jest dla Ciebie najważniejsze? Czy zastanawiałeś się kiedyś jak wiele w życiu zależy od Ciebie, ile możesz zrobić by zapobiec chorobom, które dotykają nie tylko innych, ale też Ciebie? O nowotworach słyszeli wszyscy, ale jest ludzi, którzy mają świadomość z zagrożenia, jakie stwarza ta choroba, jeśli sami się z nią nie zetknęli.

Większość osób nie odróżnia nowotworu od raku (rak to nowotwór złośliwy, a więc nie każdy nowotwór jest rakiem, ale każdy rak jest nowotworem). Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że istnieją takie odmiany raka, na które można zachorować już w bardzo młodym wieku jak 18 lat, a który wcześnie wykryty staje się prawie nieszkodliwy, bo jest praktycznie w 100% nieszkodliwy.

Ilu chłopców w wieku 18 lat ma świadomość, że jest narażona na raka jąder. Nawet, jeśli dostrzegą jakieś niepokojące zmiany, to raczej nic z tym nie robią, traktując wizytę u urologa jako coś wstydliwego, a im dłużej pozwolimy chorobie bezkarnie postępować tym nasze szanse na wyleczenie zmniejszają się. Problem niedoinformowania nie dotyczy oczywiście tylko mężczyzn. O raku szyjki macicy mówi się coraz więcej, jednak w stosunku do tego, na jaką skalę notuje się jego występowanie, to odsetek kobiet wykonujących regularnie badania jest znikomy.

Jeśli wydaje nam się, że ten temat nas nie dotyczy, a może po prostu wolimy o tym nie myśleć, wychodząc z założenia, że jeśli pójdziemy zrobić badania kontrolne to lekarz na pewno nam coś wykryje, może powinniśmy poczytać troszkę o tej chorobie. Statystyki są zatrważające, badania mówią, że w Europie, co piąty człowiek zachoruje na raka, z czego co czwarty z tego powodu umrze. Czy to nie wystarczająca informacja? Oczywiście nie wszystko zależy od nas, ale róbmy, co możemy by chronić swoje zdrowie i w porę reagować. Nie tylko zabronione działanie występkiem przeciwko normom moralnym, również zaniechanie pożądanego działania.

Werka

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy