Hobby

Czy Maria Peszek może zagrać z Chopinem dla Warszawy?

Film Agnieszki Holland i Magdaleny Łazarkiewicz promujący starania Warszawy w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu – The Golden

Film Agnieszki Holland i Magdaleny Łazarkiewicz promujący starania Warszawy w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu – The Golden City Gate – . Festiwal odbywa się w ramach targów ITB w Berlinie. Nagrodzony film, ilustrowany jest muzyką Chopina graną przez Stanisława Drzewieckiego. W spocie wystąpiły osobistości świata kultury związane z miastem: Łukasz Borowicz, Stanisław Drzewiecki, Zbigniew Hołdys, Krystyna Janda, Grzegorz Jarzyna, Katarzyna Kozyra, Maria Peszek, Danuta Szaflarska, Mariusz Treliński, Andrzej Wajda, Krzysztof Warlikowski. Film wywołał sprzeczne opinie, kontrowersje i słowa krytyki.

Kilka słów komentarza Teresy Góreckiej, prezes LogosTour – biura turystyki, które od lat organizuje przyjazdy do Polski turystów z zagranicy.

– Nie dziwię się, że film Agnieszki Holland i Magdaleny Łazarkiewicz promujący Warszawę wywołał kontrowersje. Jednak nie dlatego, abym się z nimi zgadzała. Po prostu rozumiem ich źródło. W tym filmie pokładano ogromne nadzieje. Właściwie nie mamy takich produkcji, mało też jest akcji promujących stolicę. Gdy się wreszcie pojawiła okazja ” starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury ” uwaga wszystkich skupiła się na działaniach promocyjnych. Film musiał spełnić duże oczekiwania – .

– Za szczególnie udaną uważam obecność w filmie Chopina. Mówiąc jezykiem marketingu: to nasz najlepszy produkt eksportowy. Zagraniczni turyści też są bardzo zainteresowani muzyką Chopina i pamiątkami po nim. Serce Chopina, koncert w Filharmonii, pomnik w Łazienkach, a poza Warszawą – Żelazowa Wola ” zawsze muszą się znaleźć na trasie wycieczki. Często gdy otrzymujemy zamówienie na organizację przyjazdu turystów ze Stanów, jest to wręcz zamówienie na – wycieczkę chopinowską – .

– Film Agnieszki Holland pokazuje zderzenie historii z nowoczesnością. Historia, tradycja, ikony kultury to stałe punkty na turystycznej mapie Warszawy: Trakt Królewski, Starówka, Wilanów, wspomniana wcześniej muzyka Chopina, filmy Andrzeja Wajdy. Jednak nowoczesność jest nie mniej ważna. Właśnie taka współczesna Warszawa, jak ta pokazana w filmie, interesuje zagranicznych turystów. Spore grono przyjeżdżających to przywiązana do tradycji Polonia – zwłaszcza z USA – ale są też osoby z Włoch, Beneluxu, Japonii. One są ciekawe miasta młodego, żywego i twórczego. Teatr Krzysztofa Warlikowskiego, koncerty Marysi Peszek, wystawy Katarzyny Kozyry, miejsca poza utartymi szlakami wycieczkowymi, kluby i kawiarnie – są dla nich ciekawe i na równi inspirujące.

http://media.luczakpr.pl/pr/161299/komentarz-logostour-czy-maria-peszek-moze-zagrac-z-chopinem-dla-warszawy

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy