Lady Wiadomości branżowe

Cała prawda o parabankach

Czy kredyt rzeczywiście można dostać - od ręki - ? Czy każda instytucja niebankowa jest parabankiem? Eksperci Bankier.pl wcielili się w rolę młodego małżeństwa potrzebującego kredytu by sprawdzić, jak działają te instytucje. Zobacz

Czy kredyt rzeczywiście można dostać – od ręki – ? Czy każda instytucja niebankowa jest parabankiem? Eksperci Bankier.pl wcielili się w rolę młodego małżeństwa potrzebującego kredytu by sprawdzić, jak działają te instytucje. Zobacz wyniki eksperymentu. Dowiedz się prawdy o parabankach.

Drewniane budy z kolorowymi szyldami zachęcającymi do wzięcia – kredytu – to stereotyp, który ma niewiele wspólnego z realiami. To nieprawda, że chwilówki można zaciągnąć na każdym rogu.

” Nie dostaniemy kredytu od ręki. Będziemy musieli udowodnić, że mamy pracę i mamy dochód. Nie jest łatwo wziąć pożyczkę w parabanku. To inny świat, ale ma swoje zasady. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele ludzi żyje poza granicami tradycyjnej bankowości ” komentuje Łukasz Piechowiak, analityk Bankier.pl.

Do zaciągania kredytów w takich instytucjach skłania Polaków sytuacja finansowa. Przeciętne wynagrodzenie w Polsce wynosi 3,6 tys. zł brutto, czyli ok. 2,6 tys. zł netto. Jednak na 16 mln pracujących Polaków, ponad 10 mln zarabia mniej.

– Żyjemy w kraju, w którym olbrzymia rzesza ludzi jest wykluczona z tradycyjnej bankowości z powodu niskich dochodów. Firmy pożyczkowe, które niesprawiedliwie określa się mianem szkodliwych parabanków, to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku ” dodaje Łukasz Piechowiak.

 Triumf drewnianych instytucji finansowych

Instytucje niebankowe mają krótszy cykl życia, ale w czasach kryzysu święcą swoje triumfy. Często wykorzystują naiwność, desperację i brak edukacji pożyczkobiorców. Nie rzadko też, jako jedyne są odpowiedzią na potrzeby rynku.

 ” Czy parabank to droga instytucja, która zarabia pożyczając szybko i na wysoki procent? Opinia o instytucjach pożyczkowych w ostatnim czasie mocno się zmieniła ” owszem, ofercie parabanków daleko jeszcze do bankowych, jednak te największe instytucje dbają o swoją pozycję na rynku ” mówi Hanna Hylińska z portalu Bankier.pl. ” Umowy konstruowane są w sposób jasny i czytelny, a to, co klient wpłaci do kieszeni firmy pożyczkowej w postaci odsetek nie przyprawia już – tak jak kiedyś – o zawrót głowy ” dodaje.

A to już wiesz?  Porady prawne dla klientów ośrodka pomocy psychologicznej

Więcej przeczytasz na: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Pokazujemy-prawde-o-parabankach-2644027.html

 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy