Jak zrobić pranie? Ekspert w praniu radzi – trudne materiały

Ekspert w praniu radzi – trudne materiały
Pranie ubrań może stać się prawdziwą udręką, jeśli nie wiemy co z czym należy wrzucać do pralki. Wiele materiałów i kolorów wymaga specjalnego traktowania – jeśli nie będziemy przestrzegać wszystkich zasad, nasze ulubione ubrania zniszczą się już po kilku tygodniach. Jak temu zapobiec? Reguły i nieznane triki przybliży ekspert marki Dylon, producenta innowacyjnych produktów do prania.

Wełna i jedwab
To dwa najdelikatniejsze materiały. Trzeba zwracać na nie szczególną uwagę, bo niezwykle łatwo o ich zniszczenie. Najlepiej prać je w letniej (nigdy gorącej) wodzie z mydłem lub płynem – oczywiście ręcznie. Pranie w pralce, nawet w niskiej temperaturze, może im mocno zaszkodzić. Wełny nie należy rozciągać ani intensywnie wyżymać. Ekspert marki Dylon, Bartłomiej Szakiewicz, radzi rozłożyć ją „na płasko” aż do wyschnięcia – pomóc może lekkie ugniatanie materiału, na przykład przez gruby ręcznik. Pamiętajmy także o tym, aby każdą wełnianą i jedwabną rzecz prać osobno – w ten sposób unikniemy kłopotliwego zafarbowania albo skurczenia się ubrania.

SkĂłra i len
Wszelkie zabrudzenia, jakie powstały na ubraniach z prawdziwej czy ekologicznej skóry, najpierw należy usunąć przy pomocy wilgotnej ściereczki. Zanim zdecydujemy się na pranie, trzeba dokładnie przeczytać wszywkę, może się bowiem okazać, że producent zaleca wyłącznie czyszczenie chemiczne. Jeśli pranie w wodzie jest dopuszczalne, skórzanej odzieży nie wrzucajmy do pralki – lepiej przeprać ją ręcznie. Wcześniej możemy ją na pół godziny włożyć do miski z mlekiem, będzie bardzo ładnie lśnić.
Materiały z lnu, podobnie jak ze skóry, nie lubią bardzo wysokich temperatur. Len możemy prać nawet w zimnej wodzie – w gorącej materiał skurczy się i ubranie straci swój kształt.

Specjalista w praniu radzi – trudne materiały
Pranie ubrań że istnieć się prawdziwą udręką, jeśli nie wiemy co z czym chodzi wkładać do pralki. Wiele dokumentów oraz kolorów wymaga wyjątkowego traktowania – jeśli nie będziemy wykonywać ogólnych zasad, swoje bliskie ubrania zniszczą się już po paru tygodniach. Gdy temu zapobiec? Zasady i nieznane triki przybliży ekspert marki Dylon, producenta nowych materiałów do mycia.

Wełna i jedwab
To dwa najdelikatniejsze materiały. Trzeba przeznaczać na nie szczególną uwagę, bo bardzo łatwo o ich zniszczenie. Najlepiej czyścić spożywa w letniej (nigdy gorącej) wodzie z mydłem lub płynem – oczywiście ręcznie. Pranie w pralce, nawet w małej temperaturze, że im daleko zaszkodzić. Wełny nie należy rozciągać ani intensywnie wyżymać. Ekspert marki Dylon, Bartłomiej Szakiewicz, radzi rozłożyć ją „na płasko” aż do wyschnięcia – pomóc może lekkie ugniatanie materiału, na przykład przez duży ręcznik. Pamiętajmy zarówno o tym, aby wszą wełnianą i delikatną rzecz prać osobno – w niniejszy możliwość unikniemy kłopotliwego zafarbowania albo skurczenia się ubrania.

SkĂłra i len
Wszelkie zabrudzenia, jakie stanęły na ubraniach z naturalnej czy ekologicznej skóry, najpierw należy usunąć przy pomocy wilgotnej ściereczki. Zanim zdecydujemy się na pranie, trzeba dokładnie przeczytać wszywkę, pewno się bowiem okazać, że producent zaleca wyłącznie czyszczenie chemiczne. Jeśli pranie w wodzie jest dopuszczalne, skórzanej odzieży nie wrzucajmy do pralki – lepiej przeprać ją ręcznie. Wcześniej możemy ją na pół godziny włożyć do miski z mlekiem, będzie znacznie ładnie lśnić.
Produkty z lnu, podobnie jak ze skóry, nie lubią bardzo cennych temperatur. Len możemy prać nawet w zimnej wodzie – w dzisiejszej materiał skurczy się i ubranie straci swój kształt.

Różnokolorowe materiały
Problem różnokolorowych materiałów zna zapewne każdy. Bardzo często spotykamy włożenia w czarno-białe paski, kolorowe standardy i z bogatymi nadrukami. Do tejże samej kategorii możemy zaliczyć koszule, które są białe kołnierzyki i mankiety. Co zrobić, aby łatwo je wyprać, nie martwiąc się, że pewne kolory zafarbują lub zszarzeją? Ekspert marki Dylon zamiast każdorazowego prania ręcznego, proponuje użycie saszetek Colour Catcher – zachęcają do siebie kolory oraz brud, chroniąc ubranie przed zafarbowaniem. To świetne lekarstwo na liczne pranie różnokolorowych materiałów, nawet tych związanych z bielą.

Kilka prostych trikĂłw
Dylon znajduje sposoby też na drugie problemy z praniem. Ekspert wskazuje na dowód, aby przed wrzuceniem ubrań do pralki przekładać je na wewnętrzną stronę – dzięki temu zapobiegniemy szybkiego zmechacenia materiałów. Koniecznie sprawdzajmy też kieszenie kurtek i spodni – jeśli zapomnimy wyjąć spośród nich chusteczkę higieniczną, wszystkie swoje pranie pokryją białe drobinki. Że się ich pozbyć – najczęściej trzeba po prostu powtórzyć proces prania. Jeśli jednak obawiamy się, że zniszczymy w pralce bardzo przyjazne materiały – bieliznę czy koszulki – możemy myć spożywa w poszewce na poduszkę. Wystarczy włożyć spraw do leku i zapiąć poszewkę na guziki.

Różnokolorowe materiały
Problem różnokolorowych materiałów zna chyba każdy. Bardzo często spotykamy ubrania w czarno-białe paski, kolorowe wzory i z różnymi nadrukami. Do tej samej kategorii możemy zaliczyć koszule, które mają białe kołnierzyki i mankiety. Co zrobić, aby swobodnie je wyprać, nie martwiąc się, że jasne kolory zafarbują lub zszarzeją? Ekspert marki Dylon zamiast każdorazowego prania ręcznego, proponuje użycie saszetek Colour Catcher – przyciągają do siebie barwniki oraz brud, chroniąc ubranie przed zafarbowaniem. To idealne rozwiązanie na wspólne pranie różnokolorowych materiałów, nawet tych połączonych z bielą.

Kilka przydatnych trikĂłw
Dylon znajduje sposoby także na inne kłopoty z praniem. Ekspert radzi na przykład, aby przed wrzuceniem ubrań do pralki przekładać je na lewą stronę – dzięki temu unikniemy szybkiego zmechacenia materiałów. Koniecznie sprawdzajmy też kieszenie kurtek i spodni – jeśli zapomnimy wyjąć z nich chusteczkę higieniczną, całe nasze pranie pokryją białe drobinki. Trudno się ich pozbyć – najczęściej trzeba po prostu powtórzyć proces prania. Jeżeli natomiast obawiamy się, że zniszczymy w pralce bardzo delikatne materiały – bieliznę czy koszulki – możemy prać je w poszewce na poduszkę. Wystarczy włożyć rzeczy do środka i zapiąć poszewkę na guziki.

Authors
Tags
Top