Arabskie perfumy i pachnidła podbijają Europę

14.05.2014, Warszawa
Arabskie pachnidła podbijają Europę!

Arabska sztuka perfumiarstwa liczy już ponad 5 tys. lat! To właśnie do tej orientalnej tradycji coraz chętniej sięgają Europejki, poszukujące oryginalnych kompozycji zapachowych. Historia lubi się powtarzać.

Szekspirowska Lady Makbet patrząc na swoje zakrwawione ręce krzyczy, Ĺźe nawet wszystkie perfumy arabskie nie mogłyby jej tego widoku osłodzić. Przez wieki w Europie uwaĹźano bowiem, Ĺźe arabski zapach róşy, jaśminu czy ambry moĹźe zmyć niemal wszystko. – Z czasem Europejczycy przyswoili sobie arabską sztukę kreowania i utrwalania zapachu, jednak pierwotne nuty orientalne znĂłw w dobrym stylu wracają do Europy, zdobywając nosy klientĂłw – mĂłwi Justyna Nyczyk z perfumerii orientalnej YASMEEN.pl i specjalistka od kultury Orientu.

Wystarczy się przejść przez najsłynniejsze bliskowschodnie souki (targowiska) w Omanie czy odwiedzić ekskluzywny Dubai Mall, by zaznać jednego z najbardziej niezwykłych zapachowych doznań w życiu. Oryginalne arabskie kompozycje zapachowe to efekt tysięcy lat eksperymentów i praktyki bliskowschodnich perfumiarzy oraz…. wpływ religii muzułmańskiej. – Zamiłowanie Arabów do wonności ma swoje korzenie w Koranie, który je wychwala i nakazuje stosowania olejków zapachowych i pachnących kąpieli, nie tylko w celach religijnych, lecz także dla własnej przyjemności. Prorok Mahomet mawiał, że ponad wszystko kocha dzieci, kobiety i zapachy – wyjaśnia Justyna Nyczyk z YASMEEN.pl.

Arabowie, przez długi czas monopoliści na rynku korzeni i aromatĂłw, do perfekcji opanowali sztukę komponowaniu zapachĂłw. Pierwsze nowoĹźytne perfumy – wodę róşaną – wyprodukował w X w. Awicenna, słynny perski filozof i lekarz. W Europie spopularyzowali ją z kolei krzyĹźowcy, powracający z wypraw wojennych na Bliskim Wschodzie.

Z czasem arabscy mistrzowie perfumiarstwa zaczęli mieszać róşnorakie kombinacje składnikĂłw, osiągając nietypowe i wyszukane wonności. Tradycyjne arabskie perfumy mają niezwykle silny aromat, ktĂłry wyraĹşnie wyróşnia się od klasycznych europejskich zapachĂłw. – Charakterystyczną woń nadaje im często stosowany w kompozycjach unikatowy oud, destylat z konarĂłw subtropikalnego drzewa agarowego, przypominający Ĺźywicę bursztynu. Początkowo bardzo intensywny, z czasem jednak osłabia się, pozwalając wyniknąć innym składnikom – zdradza Justyna Nyczyk z YASMEEN.pl. W składzie arabskich perfum oprĂłcz najcenniejszego oud, odnaleźć moĹźna takĹźe drzewo sandałowe, ambrę, piĹźmo, wanilię, różę, jaśmin i inne egzotyczne kwiaty.
Arabskie perfumy to nie tylko orientalne zapachy, lecz także inna forma aplikacji. Podczas gdy europejscy producenci stawiają na perfumy w sprayu, arabskie marki promują perfumy w olejku. Olejki można bardzo precyzyjnie aplikować w pulsujące okolice nadgarstków, szyi czy uszu. Dzięki temu pachniemy perfumami, ale nie ciągnie się za nami wstęga woni. To, co zdecydowanie wyróżnia bliskowschodnie perfumy to także ich wymyślne opakowania, wyglądające niczym małe dzieła sztuki.

– Coraz większe zainteresowanie EuropejczykĂłw regionem arabskim – w szczegĂłlności Dubajem czy Bahrajnem, przyczyniło się do odkrywania na nowo arabskiego perfumiarstwa w Europie. EuropejczykĂłw pociągają nie tylko oryginalne zapachy, lecz takĹźe historia, ktĂłra za nimi stoi – zauwaĹźa ekspertka z perfumerii orientalnej YASMEEN.pl, ktĂłra sprowadza do Polski wyprĂłbowane perfumy i kosmetyki najlepszych bliskowschodnich marek.

AlRehabKhaliji-001-2014-09-04 _ 12_08_02-80

ArabianOudWoody-002-2014-09-04 _ 12_08_08-80

RasasiNashwah-003-2014-09-04 _ 12_08_16-80

———-
Yasmeen.pl to pierwsza i największa w Polsce perfumeria orientalna. Inspiracją dla jej powstania w 2012 r. stała się egzotyczna wielokulturowość Dubaju. Twórczyni sklepu, Justyna Nyczyk, spędzony tam czas poświęciła na spotkania z wiodącymi perfumiarzami, starannie dobierając swoją ofertę i poszerzając wiedzę z zakresu arabskich pachnideł.
Yasmeen.pl skupia wiodące marki perfum z Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej czy Bahrajnu. Oprócz orientalnych wonności w sklepie znaleźć można także szeroką gamę naturalnych kosmetyków z całego świata: mydeł, olejków do pielęgnacji ciała i włosów, henny, kajali, maseczek i glinek.
Yasmeen.pl wprowadza w świat orientalnych rytuałów piękna i przybliża bogatą kulturę Bliskiego Wschodu. http://yasmeen.pl/

hastagi na stronie:

#pachnidla arabskie

Authors
Top